Geoblog.pl    krasnal    Podróże    Południowe Bałkany 2012    Rylski Monastyr

Rylski Monastyr

Bułgaria
Bułgaria, Rilski Manastir

Przedostatni dzień naszej wyprawy przeznaczyliśmy na wycieczkę do Rylskiego Monastyru. Wydawać by się mogło, iż dojazd do najważniejszego zabytku sakralnego w Bułgarii nie stanowi problemu – nic bardziej mylnego. Owszem, bez problemu można wykupić zorganizowaną wycieczkę – np. za 40 lewów od osoby w hostelu Mostel. Jest jednak opcja dla budżetowych turystów i tych, co chcą coś zobaczyć na własną rękę. Jedyny bezpośredni bus z Sofii odjeżdża się z zachodniego dworca (awtogara zapad) przy ulicy Owcza Kupel o godzinie 10:20. Bilet na trasę kosztuje 11 lewów. Dowiedziałem się o nim z niezastąpionego forum LP Thorn Tree – i nie tylko ja – w busiku jechali m.in. Japończycy, oraz para hiszpańska i izraelska. Na dworzec Zapad można dojechać tramwajem #5 (jak wspominałem wcześniej bilet kosztuje 1 lewa) – warto chociażby dla oldskulowych kasowników – dziurkaczy.

W miasteczku Rila autobus miał 20 postoju – jako że wybiła godzina piwna, przerwę wykorzystaliśmy na piwo w kiosku-bufecie jak z minionej epoki. Piwo Pirinsko kosztowało 1,20 lewa (2,40 zł !) i czas szybciej zleciał. Do monastyru zajechaliśmy około 13. Jeśli chodzi o sam klasztor – czytelnika odsyłam do sieci, gdzie znajdzie dużo informacji. Ze swojej strony mogę dodać, że monastyr robi wrażenie swoją wielkością i położeniem w wąskiej, górskiej dolinie. Z relacji znalezionych w internecie wynika, że można tam również przenocować. W pobliżu znajdują się dwie restauracje o rozsądnych cenach – flaczki były jednak zupełnie bez smaku, natomiast marynowane ostre papryczki – niebo w gębie.

Powrotny autobus odjeżdża o 15 – dwie godziny na miejscu w zupełności wystarczą aby zwiedzić monastyr (wstęp bezpłatny, muzeum płatne) i coś przekąsić. W Sofii byliśmy o 17:20. Razem zjedliśmy kolację w hostelu i Bronka udała się na tańce ze znajomymi, ja z Zapałem na tradycyjne, pożegnalne piwo.

krasnal
Artur Kroc